drzewa

Jakie drzewa wybrać do małego ogrodu?

Mały ogród ma swoje wady i zalety. Bez wątpienia ograniczenie dostępnego miejsca stwarza problemy w nasadzeniach drzew i drzewek a nawet krzewów. Póki sadzonki są niewielkie ogród zdaje egzamin, jednak w miarę ich rozrastania się szybko zauważymy problem przestrzeni. Wybierając drzewa do niewielkiego ogrodu warto wybierać odmiany karłowe, drzewka szczepione na pniu, owocowe drzewka dwa w jednym lub kolumnowe itd. Niewielka przestrzeń zielona może prezentować się pięknie, a ponadto nie stwarzać problemu z pielęgnacją.

Planowanie ogrodu

Mając określoną przestrzeń do zagospodarowania należy wziąć pod uwagę wielkość roślin dorosłych. Sadząc drzewa w małym ogrodzie musimy mieć świadomość, iż drzewa rosną, zasłaniają światło, tworzą cień, rosną im korzenie. Nie można zatem sadzić drzew zbyt dużych ani też zbyt blisko zabudowań. W planowaniu ogrodu uwzględnić warto konglomerat roślin towarzyszących drzewom. W małych przestrzeniach dobrze prezentują się rabaty kaskadowe uzupełnione pojedynczymi soliterami w postaci piennej i karłowej. Przykładem mogą być modrzewie na pniu, klon palmowy, magnolie jak też wierzba hacuro, czy migdałek, pięknie kwitnące wiosną.

Jeśli zależy nam na tym, by drzewo szybko rosło i stworzyło nam zacienione miejsce do wypoczynku sięgnąć można po platany, czy chociażby niezawodne lipy. Rozsądnym rozwiązaniem jest wielofunkcyjne drzewo, które zapewni nam cień, atrakcyjny wygląd, jak również pożyteczne owoce. W zależności od upodobań może być to orzech, jabłoń, czy wiśnia itp. Własne owoce, wiosenne kwiaty dają powody do dumy i radość obserwacji zmienności przyrody w czasie.

Polecamy: Naturalne kosmetyki zamiast z drogerii

Drzewa iglaste czy liściaste

Zarówno drzewa iglaste jak i liściaste mogą sprawiać problemy. Zaletą drzewek iglastych jest zielony wygląd przez cały rok. Minusem z pewnością są opadające igły. W przypadku drzew liściastych największym mankamentem jest konieczność grabienia i utylizacji liści, zwłaszcza kiedy wokół drzewa mamy rabatę kwiatową. Wybór zatem zależy od preferencji właściciela ogrodu.

Pielęgnacja drzew

Jak każda roślina, również drzewo w ogrodzie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W małych ogrodach zaleca się przycinanie korony drzew nawet kilka razy w sezonie. Drzewa wówczas gęstnieją, a jednocześnie nie powiększają znacząco swych rozmiarów. Warto podkreślić, iż drzewa ogrodowe to doskonały sposób na oczyszczenie powietrza, jak też dom dla licznych owadów, ptaków. Poziome ogrody z uwagi na brak drzewostanu narażone są na susze, zbytnie nasłonecznienie, jak również zimowe mrozy. Drzewa chronią glebę zachowując równowagę ekosystemu, dlatego też w każdym, nawet najmniejszym ogrodzie winny znaleźć miejsce. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na ich większa ilość, wybierzmy jedno drzewko w gatunku, który najbardziej lubimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *